Toksīni, indes, šlakvielas- kā attīrīt organismu no kaitīgās ietekmes?
Mūsdienu cilvēka dzīvesveids neizbēgami noved pie dažādu kaitīgu vielu uzkrāšanās organismā, kas var ārkārtīgi negatīvi ietekmēt veselību un vispārējo labsajūtu, dažkārt pat novest pie ļoti nopietnas slimības.
Parasti kaitīgas vielas organismā nozīmē toksīnus un šlakvielas. Medicīnā diagnoze "saindēšanās ar šlakvielām" nepastāv. Parastā izpratnē šlakvielas nozīmē kaitīgas vielas, kas uzkrājas organismā neveselīgas pārtikas, slikta ūdens ķīmiskā sastāva vai piesārņotās vides dēļ.
No otras puses, toksīnu jēdzienam ir medicīnisks raksturs. Dažos gadījumos slimības var izraisīt tieši ķermeņa intoksikācija - tas ir, saindēšanās ar toksīniem rezultātā.
Kas ir toksīni?
Toksiskās vielas, ko organisms ražo pats, kā arī tās, kas nonāk organismā no ārpuses, sauc par toksīniem.
Tās var būt:
1. Jebkuras ķīmiskas vielas, kas nonāk organismā lielos daudzumos. Piemēram, ja strādājat ķīmijas rūpnīcā un pastāvīgi ieelpojat ķīmisku vielu. Bet ne tikai ražošanā var saindēties ar ķimikālijām. Nekaitīgos dārzkopības darbos pastāv arī savainošanās risks. Ja izmantojat mēslojumu vai kaitēkļu apkarošanas līdzekļus. Piemēram, jūs izsmidzināt stādījumus bez aizsargtērpa vai maskas. Arī jūsu āda absorbē toksīnu - galu galā āda ir kā sūklis: nokļūstot uz tās, jebkura viela nonāk organismā.
2. Smago metālu sāļi: arsēns, kadmijs, dzīvsudrabs, alva, svins utt.
Kur un kā viņi var iekļūt mūsu organismā?
Kad mēs elpojam piesārņotu gaisu, ēdam augus, kas audzēti uz indīgas augsnes, dzeram ūdeni ar lielu kaitīgo vielu saturu, ēdam vai lietojam produktus, kas ir bīstami mūsu veselībai.
Svins. Tas iekļūst ķermenī caur plaušām - svina tvaiki atrodas automašīnu izplūdes gāzēs, kuras darbojas ar zemas kvalitātes benzīnu. Turklāt svins var nokļūt ūdenī un augsnē, tātad mūsu organismā no rūpnieciskajiem atkritumiem, tas var būt arī sadzīves atkritumos: krāsās, sadzīves elektronikā (baterijās), plastmasā un pat rotaslietās. Svins var nodarīt vislielāko kaitējumu bērniem - sliktas kvalitātes rotaļlietas, kas pārklātas ar svinu saturošu krāsu, ir īpaši bīstamas. Bērni bieži liek rotaļlietas mutē, kaitīga krāsa nokļūst bērna ķermenī, uzkrājas svins, kas ārkārtīgi negatīvi ietekmē bērna garīgo un fizisko attīstību.
Arsēns. Arsēna intoksikāciju var izraisīt:
slikti ieradumi - smēķēšana un alkohola lietošana;
ēdot dzeramo ūdeni ar augstu arsēna saturu. Ir vietas, kur ūdens satur arsēnu daudzumā, kas ir ievērojami lielāks par normu. Šāda ūdens dzeršana var izraisīt arsēna uzkrāšanos organismā un saindēšanos;
gaisa ieelpošana ar paaugstinātu arsēna koncentrāciju. Tas bieži notiek tiem, kas strādā vai dzīvo netālu no ogļu apkures katliem vai koģenerācijas stacijām.
Kadmijs. Saindēšanās ar kadmiju risks ir lielāks tiem, kas dzīvo netālu no lielām ražošanas iekārtām (metalurģija), kā arī netālu no poligoniem atkritumu uzglabāšanai vai pārstrādei - rūpniecības vai pat sadzīves. Jūs varat arī ieelpot kadmiju no tabakas dūmiem.
Dzīvsudrabs. Zivis un jūras veltes var būt kaitīga dzīvsudraba avoti. Nozares, kas izmanto dzīvsudrabu, var būt arī briesmu avots saviem darbiniekiem vai tuvumā esošajiem iedzīvotājiem.
Alva un niķelis. Visbiežāk intoksikācija ar šo metālu sāļiem notiek ražošanas procesā. Ikdienā gandrīz neiespējami iegūt bīstamu vielu daļu.
3. Indes. Bīstamas indes var būt objektos, pie kuriem esam pieraduši - no sadzīves ķimijas līdz pārtikai. Piemēram, konservos, kas tika uzglabāti, pārkāpjot temperatūras režīmu, var parādīties inde - botulīna toksīns. Šī ir spēcīgākā inde. Šādas sliktas kvalitātes konservu ēšana var būt letāla.
4. Alkohols. Tas izraisa ķermeņa intoksikāciju, sāk dzīvībai bīstamus procesus, negatīvi ietekmē iekšējo orgānu darbību.
5. Narkotiskās vielas u.c.
Kādi orgāni ir atbildīgi par toksīnu izvadīšanu (detoksikāciju)?
Ķermenis ir veidots tā, lai tas dabiski izvadītu ienākošos toksīnus. Orgāni, kas palīdz attīrīt mūsu ķermeni:
- Plaušas. Mēs izelpojam oglekļa dioksīdu - tādējādi attīrām savu ķermeni no indēm.
- Āda. Daudzi toksīni tiek izvadīti caur porām, mūsu āda palīdz attīrīt ķermeni visu diennakti.
- Aknas. Mūsu aknās ražotie fermenti palīdz noārdīt toksīnus un izvadīt tos no ķermeņa.
- Nieres. Tie darbojas kā dabisks spēcīgs filtrs - kopā ar urīnu galvenais kaitīgo vielu daudzums tiek izvadīts no organisma.
KĀ SAPRAST, KA ORGANISMAM IR NEPIECIEŠAMS IZIETU #DETOX
Ja pamanāt, ka jums
- no mutes parādās / ir jau nepatīkama smaka
- parādās / ir nepatīkama sviedru smaka
-nepastāvīga vēdera izeja / caureja / aizcietējums
- izsitumi uz ādas / alerģijas / plankumi (brūni, līdzīgi lieliem vasaras raibumiem), pinnes, izsitumi, papilomas
-seboreja / taukaina galvas āda
Visas šīs pazīmes ir jūsu ĶERMEŅA KLIEDZIENS, ka iekšpusē jau ir IZVEIDOJUŠIES SĀRŅI.